Co je nerůst
Nerůst není o stagnaci, ale o osvobození společnosti od logiky růstu. Je vizí ekonomiky a společnosti, která umožní žít dobrý život všem uvnitř planetárních limitů, tedy společnosti, kde nikdo nemá příliš málo, zatímco jiní mají příliš mnoho. Společnost kvality, ne kvantity. Společnost, která nahradí kvantitativní zaměření a neustálý tlak na vyšší produktivitu a spotřebu a umožní zaměření na kvalitu těch aspektů života, které skutečně zvyšují spokojenost – mezilidské vztahy, volný čas, péče o své zdraví a okolí nebo vyšší míra demokratického zapojení do chodů společnosti. Nerůstová ekonomika tak řeší různé formy „chudoby“ – chudoby volného času, chudoby vztahů nebo chudoby smyslu, kterými dnes trpí i takzvaně bohatí.
Definice nerůstu: Demokratické zmenšení a ustálení výroby a spotřeby v západních zemích s cílem snížit environmentální dopady a společenské nerovnosti a zvýšit kvalitu života.
Časté otázky a nedorozumění spojené s nerůstem.
„Současná ekonomika vyžaduje růst bez ohledu na to, jestli přispívá k naplnění našich potřeb. My však potřebujeme ekonomiku, která naplní naše potřeby, bez ohledu na to, jestli bude růst, nebo ne.“
Kate Raworth
Pilíře nerůstu
Biofyzikální pilíř nerůstu klade důraz na zmenšení materiálového a energetického průtoku naší ekonomiky. Vzhledem k tomu, že její velikost je úzce propojena s množstvím energie a materiálů, které využívá, pro zmenšení negativních environmentálních dopadů potřebujeme nejen technologické inovace, ale také snižování spotřeby. To ovšem neznamená, že bychom měli začít zmenšovat všechny sektory ekonomiky. Sektory jako je automobilový, masný, letecký či módní průmysl by se zmenšovat měly, protože spotřebovávají obrovské množství zdrojů a energie, nejsou nezbytné, případně jsou lehce nahraditelné. Naopak sektory ekonomiky jako péče, obnovitelné zdroje energie, zateplování, veřejná hromadná doprava, ekologické zemědělství či péče o ekosystémy by měly růst, protože dokážou uspokojovat lidské potřeby s nízkou energetickou či materiálovou spotřebou a jsou úzce propojené s kvalitou života.
Systémový pilíř nerůstu upozorňuje na růstovou závislost naší ekonomiky a vyzývá k tomu, abychom se této závislosti zbavili. Tlaky na růst jsou totiž do současné ekonomiky zabudované na mnoha úrovních. Značné snižování spotřeby tudíž není v současné ekonomické struktuře možné bez toho, aby vedlo k recesi, která by měla negativní sociální dopady, zvýšila nerovnosti a ohrozila ty nejchudší. Nerůst přináší komplexní politické návrhy, jak se závislosti na růstu zbavit, a to jak v oblasti majetku (politika maximálních příjmů, progresivní zdanění, demokratické neziskové firmy), práce (zkrácení pracovní doby, nepodmíněný základní příjem nebo garantovaná pracovní místa), tak peněz (zavedení místních měn, které podpoří lokalizaci ekonomiky, nebo monetární suverenita) a mnohé další. O nerůstových politických opatřeních se dozvíte více v sekci Nerůstové politiky.
Zajímá vás, proč musí ekonomiky pořád růst?
Nerůstové hnutí volá po proměně západní kultury tak, aby byla v souladu s omezeností zdrojů naší planety. Současné ekonomické nastavení je odrazem individualistické kultury zaměřené na soutěž, výkon a kvantitu. Růstová ekonomika tlačí na dosažení materiálního přebytku, na kterém je závislá, a tím podkopává naplňování jiných základních lidských potřeb jako je smysl, odpočinek nebo prohlubování našich vztahů. Lidé jsou často povzbuzováni v tom, aby nadspotřebu využívali jako pseudouspokojovač či kompenzaci svých nenaplněných potřeb. Nerůst, navzdory prvoplánovým domněnkám, není primárně o omezování, ale naopak o dosahování skutečně dobrého života. Volá po přehodnocení toho, co je důležité a klade důraz na péči, dostatek a autonomii pro všechny. Právě redefinice toho, co skutečně považujeme za dobrý život, je klíčovým prvkem širší systémové změny. Představte si společnost, ve které bychom se na workoholismus a opulentnosti typu létání na krátké vzdálenosti a obrovská auta a domy, dívali se stejným opovržením, s jakým se dnes díváme na sexismus nebo rasismus.
Proč nerůst
Klimatická krize, rostoucí nerovnosti, nedostupné bydlení, čím dál častější syndromy vyhoření nebo klesající víra v demokracii. Navzdory tomu, že se tyto problémy mohou zdát oddělené, jejich příčiny jsou propojené. Jejich společným jmenovatelem je ekonomický systém, který upřednostňuje růst a zisk pro malou část společnosti na úkor přírody a naplňování potřeb většiny lidí.
Zmenšení naší ekonomiky by přírodě výrazně pomohlo.
Evropská unie ročně spotřebuje dvakrát tolik materiálu, než je udržitelné. Bez ohledu na to, že už teď překračujeme několik planetárních mezí, náš ekonomický systém vyžaduje, aby výroba a spotřeba stoupala dál a mnohem rychleji, než se dokáže příroda obnovovat. Nadměrná těžba materiálů je přitom odpovědná za 90 % úbytku biodiverzity, ale také je jednou z hlavních příčin klimatické krize. Vědecké modely budoucnosti odhadují, že míříme k 2–3stupňovému globálnímu oteplení do konce století, což by znamenalo kolaps naší civilizace tak, jak ji známe. V Česku přitom oteplení již 2 stupně přesáhlo, náš region se totiž otepluje zhruba dvakrát rychleji oproti globálnímu průměru.
Navíc spotřeba přírodních zdrojů není spravedlivě rozdělena. Na 1,2 miliardy nejchudších lidí připadá pouhé 1 % světové spotřeby, zatímco na miliardu nejbohatších 72 %. Negativní důsledky tohoto „rozvoje“ paradoxně dopadají na lidi a národy, které spotřebovávají nejméně.
Nerůstové vize a řešení
Pokud chceme vyřešit environmentální krizi, technologie a zvyšování efektivity samo o sobě nestačí. Potřebujeme si také demokraticky určit limity a snižovat výrobu a spotřebu. Přírodní zdroje by měly být využity na uspokojení základních potřeb všech, ne na luxusní nadspotřebu úzké skupiny nejbohatších. Pokud má být nerůstová transformace spravedlivá, je klíčové, aby se snižovala luxusní spotřeba nejbohatších obyvatel a také abychom v západních zemích začali zmenšovat některé škodlivé sektory naší ekonomiky: auta, letadla, jachty, rychlou módu a masný průmysl.
Z nerůstových opatření budou těžit hlavně nejchudší.
Během pandemie, kdy se životní situace velké části populace zhoršila, 10 nejbohatších mužů planety svoje bohatství zdvojnásobilo a dnes vlastní více než 3,1 miliardy nejchudších obyvatel planety dohromady. Řada výzkumů ukazuje, že z ekonomického růstu tedy těží hlavně ti nejbohatší, zatímco jeho negativní důsledky dopadají na nejchudší.
Namísto nekonečného zvětšování ekonomického koláče se musíme zaměřit na to, jak by měl být spravedlivě rozdělen. V současnosti ho rozdělujeme velmi nerovnoměrně: ze 100 dolarů bohatství vytvořeného za posledních 10 let připadlo 54,40 dolaru jednomu procentu nejbohatších lidí a jen 0,7 dolaru 50 % nejchudším.
Ekonomický růst je ideologie, která pomáhá nejbohatším vytvářet zdání, že co je dobré pro nejbohatší, je dobré pro všechny. Jeho falešný příslib lepší budoucnosti pro každého se používá jako výmluva pro odmítnutí redistribuce. V tomto smyslu by se dalo říct, že ekonomický růst chudobu nejen neřeší, ale je pro její řešení přímou překážkou.
Rozevírající se nůžky mezi chudými a bohatými nejsou jen globálním, ale i českým problémem. V ČR vlastní 1 % nejbohatších (zhruba 85 tisíc lidí) až 36 % celkového majetku. To je více, než kolik vlastní 90 % Čechů a Češek dohromady. Nadto je 700 tisíc z nich v exekuci a milion z nich má problém s cenově dostupným bydlením. Jelikož je náš daňový systém degresivní (zatěžuje více chudé než bohaté) a stále více roste důležitost příjmů z majetku oproti příjmům z práce, dá se předpokládat, že tento trend se bude udržovat a prohlubovat.
Nerůstové vize a řešení
Tak obrovské nerovnosti nejsou předem dané ani přirozené. Jsou vždy politickou volbou. Z mezinárodních výzkumů navíc víme, že v rovnějších společnostech mají lidi lepší fyzické i psychické zdraví, je tam nižší kriminalita, vyšší sociální mobilita nebo důvěra ve společnost. Pokud měl být růst lékem na nerovnosti, rovnost může být lékem na růst.
Nerůstové hnutí usiluje o svět, kde budou uspokojeny základní potřeby všech. Politická opatření, jako např. nepodmíněné základní služby nebo garantovaná pracovní místa, pomůžou hlavně nejchudším částem naší společnosti a zajistí, že každý bude mít jistotu důstojného života a naplnění základních materiálních potřeb. Nutnou součástí nerůstové transformace je také demokratické určení přijatelného maximálního poměru mezi minimálním a maximálním příjmem. Dále se dají existující nerovnosti řešit např. majetkovými a dědickými daněmi.
Nerůst prosazuje rozšíření demokracie i do ekonomické sféry.
Kapitalistický ekonomický systém je často označovaný jako jediný ekonomický systém, který umožňuje demokracii. V Česku k tomu přispěla zkušenost s autoritářstvím za minulého režimu následovaná neoliberálními politikami privatizace, deregulace a financializace. Paradoxně právě tyto procesy ale způsobily prudký nárůst moci ekonomických zájmových skupin, které nyní ohrožují demokracii v různých státech. Tyto skupiny jsou mnohdy mocnější než samotné vlády.
Rostoucí nedůvěra společnosti vůči demokratickým institucím pramení také z toho, že běžní lidé mají malou možnost demokraticky zasahovat do tržní sféry, která úzce ovlivňuje jejich životy např. na pracovišti nebo při developerských či podnikatelských projektech ve svém nejbližším okolí. Ekonomika je důležitou součástí naší společnosti, takže pokud se rozhodnutí v ní nedějí demokraticky, nemůžeme se bavit o demokratické společnosti. Stačí změnit úhel pohledu a na růstu závislá kapitalistická ekonomika se zdá být se skutečnou demokracií neslučitelná.
Nadvláda ekonomického myšlení, která je posílena tím, že si velká část společnosti automaticky spojuje ekonomický růst s pokrokem, přispěla k přesvědčení, že stát by měli řídit zkušení manažeři jako firmu a jeho aktivity by měly být vždy výnosnou investicí. Takovému společenskému uspořádání se neříká demokracie, ale ekonokracie – jde o společnost, v níž jsou všechny politické cíle a hodnoty redukovány na ty ekonomické. V ekonokracii jsou společenské otázky depolitizovány a demokratická debata je nahrazena technokratickým výpočtem nákladů a výnosů v iluzi, že z ekonomického růstu těží všichni stejně.
Nerůstové vize a řešení
Nerůst nevyžaduje autoritářství, ale naopak navrhuje ekonomickou demokracii, díky které budou mít lidi možnost demokraticky rozhodovat i v ekonomických otázkách, které přímo ovlivní jejich životy. Cesty k ekonomické demokracii jsou různé. Potřebujeme rozšiřovat a podporovat demokratické a pluralitní formy vlastnictví a správy, nebo zajistit demokratickou kontrolu nad měnotvorbou tak, aby sloužila veřejným, ne soukromým zájmům. Je potřeba zavádět nové formy rozhodovacích procesů na lokální i národní úrovni, jako jsou např. občanská shromáždění, ve kterých běžní lidé s podporou odbornic a odborníků rozhodují o záležitostech, které se jich přímo dotýkají.
Cílem nerůstu je méně pracovat a spotřebovávat, ale lépe žít.
Navzdory častému mylnému předpokladu, že ekonomický růst zvyšuje spokojenost se životem, dnes víme, že tento vztah platí jen do jistého bodu, po kterém už další nárůst bohatých ekonomik a vyšší spotřeba nezvyšuje spokojenost se životem – jev je známý jako Easterlinův paradox. Výsledkem spotřební a individualizované společnosti jsou častější problémy s duševním zdravím: osamění, deprese, úzkosti či syndrom vyhoření tvoří odvrácenou stranu ekonomického systému, který motivuje k individualismu, rychlosti, výkonu, ziskům a ekonomickému růstu za každou cenu.
Tomu odpovídá i názor Čechů a Češek. Životní způsob současné společnosti se nelíbí 54 % z nich, pouze 9 % hodnotí současný životní styl pozitivně. Závislost na růstu a nikdy nekončící zvyšování produkce a spotřeby se totiž realizuje na úkor jiných, nemateriálních lidských potřeb, jako např. volný čas, smysl, kvalitní vztahy či participace ve společnosti a politice. Zatímco kvalita života nejchudší části společnosti se zhoršuje v důsledku pořád větší prekarizace a ekonomické nejistoty, u bohaté části společnosti koexistuje nadspotřeba souběžně s chudobou volného času, či kvalitních vztahů. Pokud chceme zvýšit kvalitu našich životů, nepotřebujeme nejnovější technologie ani vyšší spotřebu. Potřebujeme změnit způsob fungování naší společnosti.
Nerůstové vize a řešení
Nerůstový paradox štěstí představuje možnost naplnění našich nemateriálních potřeb, díky němuž můžeme snižovat naši nadspotřebu a současně zvyšovat kvalitu našich životů. Politické návrhy jako nepodmíněné základní služby, zkracování pracovní doby či zelená garantovaná pracovní místa zajišťují člověku větší jistotu a tím i skutečnou svobodu a autonomii věnovat čas a pozornost částem života, na které v současné společnosti není dostatek prostoru. Cílem je méně pracovat a spotřebovávat, ale lépe žít.
Dekomodifikace jako cesta k nerůstu
Pro růstový ekonomický systém je klíčový proces komodifikace, kterým se věci, služby, myšlenky, příroda nebo práce, které se dříve odehrávaly mimo tržní logiku s cílem uspokojit potřeby, mění v komoditu, která je směňována na trhu s cílem maximalizovat zisk vlastníků a růst.
Dobrým příkladem může být péče o děti či starší, která byla dříve vykonávaná v domácnosti nebo v komunitě a dnes je pořád častěji organizovaná skrze trh a ziskové byznysy, jejichž hlavním cílem je maximalizace zisku. Tlak na efektivitu, který je spojený s maximalizací zisku, vede k menší kvalitě péče jako takové a často také k vykořisťování pečujících, kterými jsou stále častěji migrantky z chudších zemí pracující za nedůstojnou mzdu. K tomu, aby mohl ekonomický růst pokračovat, komodifikujeme pořád větší část našich životů – např. vodu, energie, bydlení, soukromá data, atd.
Proces dekomodifikace je opačným procesem, kdy se věci, služby, myšlenky či práce vyjmou z tržní logiky. Cílem jejich poskytování už tedy nadále není zisk, ale uspokojení konkrétních potřeb. To se může dít skrze zobčinování (z angl. commonification) ziskově-orientovaných firem na nezisková družstva, či remunicipalizací, tedy proměnou v obecní podniky, které jsou demokraticky spravované a jejich cílem je uspokojit potřeby místních obyvatel. Jak může dekomodifikace vypadat v praxi v různých oblastech našich životů?
Iluze zeleného růstu
Pokud by globální ekonomika pokračovala v růstu 3 % ročně, do roku 2100 by byla její velikost 10násobná. Můžeme růst i bez ničení planety? Zastánci zeleného růstu věří, že rostoucí ekonomiku lze pomocí technologických inovací a zvyšování efektivity oddělit od jejích negativních dopadů na životní prostředí. Vědecké poznatky i selský rozum ale tvrdí opak. Pokud chceme zmenšovat náš tlak na přírodu a společnost, potřebujeme zmenšit velikost ekonomiky jako takové.
Proč současná ekonomika musí pořád růst
Ekonomický růst úzce souvisí s ničením životního prostředí, v západních zemích už nepřispívá ke zvyšování spokojenosti se životem, ale zvyšuje nerovnosti a dává obrovskou politickou moc úzké skupině lidí. Jak je možné, že pořád jako společnost usilujeme o růst? Protože žijeme ve společnosti, která je hnaná růstovou ideologií a má na růstu závislou ekonomickou strukturu.