Nerůstové úspěchy za rok 2023 v číslech

nerust_2023

V loňském roce se nám opět dařilo nerůstovou analýzu dostávat do veřejné diskuze. Přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co se nám za rok 2023 povedlo i nepovedlo.

Loni jsme vystoupili na 57 přednáškách, workshopech a panelových diskuzích, kterých se zúčastnilo přes 1 450 lidí. Přednášeli jsme i pro Ministerstvo životního prostředí a spoustu organizací, univerzit a občanských kolektivů i širokou veřejnost.

Do médií, včetně mainstreamových, (například Lidové noviny, Deník N, DVTV, Deník Alarm či Druhá směna) jsme napsali celkem 16 textů a poskytli 8 rozhovorů.

V květnu jsme zveřejnili nový web nerůst.cz. Pro ten jsme napsali základní shrnutí nerůstu z primárních akademických zdrojů. Web má už přes 100 normostran a 125 000 návštěv. Nově na něm najdete popis 10 příkladů nerůstové praxe a web pořád aktualizujeme.

Koordinujeme také českou nerůstovou pracovní skupinu, ve které jsou lidé z univerzitního, občanského a podnikatelského prostředí. Loni jsme připravili 6 setkání, kde sdílíme zkušenosti a plánujeme společné strategie.

V červnu jsme zorganizovali celodenní oslavu Mezinárodního dne nerůstu s celkem 10 přednáškami. Oslavu navštívilo kolem 200 lidí.

Na letních hudebních festivalech Pohoda v Trenčíně a Pop Messe v Brně jsme se o nerůstu bavili s tisíci lidmi.

Pomohli jsme na svět knize Budoucnost je nerůst a začali s překladem knihy Less is more od Jasona Hickela.

S podporou 279 lidí jsme vytiskli 2. vydání knihy Čas : dorůst. Tištěná kniha se dostala už k 800 čtenářkám a čtenářům, další tisíce lidí si ji stáhli.

Poslali jsme 10 newsletterů pro 1 600 odebírajících, které jsou plné tipů na české i zahraniční čtení a poslech.

Aktivně sdílíme informace o nerůstu a nerůstovém hnutí na sociálních sítích (FacebookInstagram). Naše provokativní investorská kampaň se dostala k víc jak 100 000 lidí a opět vyvolala vlnu diskuze o nerůstu.

Zúčastnili jsme se bruselské konference Beyond Growth, kde jsme se seznámili s mnoha předními nerůstovými osobnostmi a získali kontakty pro námi pořádané akce, ale i inspiraci z úspěšných post-růstových byznysů. Aktivně jsme se přidali jako přispívající či dobrovolnictvo na 9. Mezinárodní nerůstovou konferenci v Záhřebu.

V Záhřebu jsme se zároveň stali součástí nové mezinárodní nerůstové sítě.

Naše úspěchy jsou společné

To je souhrn jen toho nejzajímavějšího. Za tím ale stojí spousta další produktivní i reproduktivní práce a nejrůznější druhy nákladů na naši činnost.

V roce 2023 nám finančně pomohl průběžně se proměňující počet několika desítek pravidelných a 76 jednorázových darujících.

Díky podpoře Heinrich-Böll-Stiftung Praha jsme mohli napsat více textů a newsletterů a zaplatit cestovní a časové výlohy za část přednášek. S podporou Evropské unie jsme v rámci projektu Post-růstové Česko mohli lektorovat na několika vysokých školách, letních školách, prezentovat nerůst na festivalech a hlavně jsme se mohli sami vzdělávat na čtenářských dílnách a víkendovkách.

Obří díky všem. Jen pro tuto podporu je část naší práce placená a dovolujete nám se nerůstu věnovat více než dobrovolně ve volném čase.

Co se nepovedlo

Samozřejmě se nám i různé aktivity nepodařily.

Strávili jsme stovky a stovky hodin psaním různých projektových žádostí na splnění grantových výzev, které se nakonec poskytující rozhodli nepodpořit. Získat peníze na prosazování nerůstu je těžké i proto, že sám hospodářský růst je jedním z Cílů udržitelného rozvoje OSN, podle kterého se veřejné instituce často řídí. Doufáme, že tato růstová hegemonie bude časem pod tlakem informací slábnout, zatím ten čas teprve nazrává.

Po postupu do druhého kola výzvy DEAR Evropské komise jsme strávili dva měsíce intenzivní práce na přípravě několikaletého projektu s dalšími sedmi evropskými organizacemi. Ač naše práce nakonec nebyla podpořená a žádné peníze jsme za ni nedostali, získali jsme zato velmi cenné kontakty pro budoucí spolupráce.

Děkujeme všem podporujícím!

Tahle všechna naše práce stojí primárně na několika desítkách drobných darujících. Děkujeme všem, kteří se s námi rozhodnou investovat do nerůstu svůj čas nebo peníze.

Představte si, co všechno bychom dovedli, kdyby jich za námi stály stovky, či dokonce tisíce, jako za již etablovanými českými neziskovými organizacemi!

Odebírej Šnečí poštu

Každý měsíc doručíme 1 700 odebírajícím nejnovější české a zahraniční texty, videa a podcasty o nerůstu, pozvánky na události, pracovní nabídky, memy a další informace. Přihlas se a už ti nic podstatného v nerůstu neunikne.