Zúčastnili jsme se Mezinárodní nerůstové konference v Záhřebu

Společná fotografie části českého účastnictva
Společná fotografie části českého účastnictva

Na přelomu srpna a září se v chorvatském Záhřebu konala už devátá mezinárodní vědecká konference o nerůstu, ty pořádá mezinárodní akademická komunita od roku 2008. Z Česka letos na konferenci dorazilo téměř 20 lidí, část na ní přímo přednášela, jiní dorazili jako návštěvnictvo či dobrovolnictvo.

Celkem se konference letos zúčastnilo přes 700 lidí. Konala se od úterý do soboty, na společné fotce najdete už jen sobotní přeživší.

Hromadná fotografie účastnictva ze závěrečného dne

Hlas českého akademictva zazněl primárně v sedmi blocích, většina z nich je přitom součastí našeho širšího českého nerůstového kolektivu. Vysokou účast zaznamenal třeba workshop o roli maskulinity od Tadeáše Žďárského z NaZemi týmu. Jeho text o maskulinitě v nerůstovém kontextu si můžete přečíst v jeho článku na Druhé směně. Další člen NaZemi, Martin Čech, se pro změnu dobrovolnicky podílel na realizaci samotné konference.

Workshop Tadeáše Žďárského o maskulinitě navštívilo asi osmdesát lidí

Den před konferencí jsme se také zúčastnili setkání kolektivů z různých částí světa, což dalo za vznik Mezinárodní nerůstové síti.

Zastupující mezinárodních kolektivů na společné fotografii po ustanovení vzniku Mezinárodní nerůstové sítě

Při konverzacích s lidmi z jiných zemí jsme si uvědomili, jak se v české diskuzi i díky naší práci nerůst postupně stává součástí mainstreamu a naše aktivity tak mohou být inspirativní i pro ostatní.

Celý program pro zorientování se v současném akademickém diskurzu o nerůstu najdete na webu konference odrast.hr. Ano – Chorvatstvo překládá slovo degrowth/décroissance jako odrůst.

Příští konference se uskuteční už za rok ve španělské Pontevedře mezi 18. až 21. červnem. Desátá Mezinárodní nerůstová konference se přitom bude konat spolu s patnáctou Konferencí Evropské společnosti pro ekologickou ekonomii.

Odebírej Šnečí poštu

Každý měsíc doručíme 1 700 odebírajícím nejnovější české a zahraniční texty, videa a podcasty o nerůstu, pozvánky na události, pracovní nabídky, memy a další informace. Přihlas se a už ti nic podstatného v nerůstu neunikne.