O nás
Šíříme nerůst, protože věříme, že kvalitní a důstojný život pro všechny je možný uvnitř planetárních limitů. Zároveň je zřejmé, že pokud této vize chceme dosáhnout, hlavním organizačním principem naší společnosti nemůže být neustálý růst a zisk, ale potřeby lidí a planety. Proto jsme v roce 2021 v NaZemi založili Nerůstový tým, který v českém prostředí startuje diskuzi o nerůstu.
Kontaktujte nás na nerust@nazemi.cz
Katarína Kováčová
O nerůstu dělá přednášky a workshopy a má také na starosti PR. Je jednou z autorek metodické brožury pro neformální vzdělavatele a vzdělavatelky Odvaha nerůst. Při práci studuje environmentální studia na Masarykově univerzitě a svůj čas tráví i v klimatickém hnutí, konkrétně v kolektivu Limity jsme my, který pomocí občanské neposlušnosti usiluje o konec uhlí v ČR a o klimatickou spravedlnost.
Tadeáš Žďárský
Je jedním ze zakladatelů nerůstového týmu v NaZemi. O nerůstu dělá přednášky, píše články, lektoruje workshopy a tvoří vzdělávací materiály, vede Nerůstovou akademii a inicioval vznik České nerůstové pracovní skupiny. Kromě nerůstu ho zajímá také nenásilná komunikace, facilitace, sebeřídící procesy či téma maskulinity a jejího vlivu na naši společnost. Vystudoval environmentální studia na Masarykově univerzitě a během předchozího studia absolvoval studijní pobyty na University of Oslo v Norsku a Hampshire College v USA.
- Environmentalista Tadeáš Žďárský: Vize nerůstu. Růst totiž znamená, že naše planeta je na pokraji kolapsu. (iRozhlas)
- Tři základní mýty o ekonomickém růstu: Proč další růst skutečně není řešením (Deník N)
- Na cestě k nerůstové budoucnosti potřebujeme změnit nejen ekonomický systém, ale i tradiční maskulinitu (Druhá směna)
- Maximální příjem jako vstupní brána ke kultuře limitů. Máme odvahu ho prosazovat? (Alarm)
- Pět důvodů proč nás zelený růst nezachrání (Alarm)
Martin Čech
Absolvent environmentálních studií a mediálních studií a žurnalistiky na brněnské Masarykově univerzitě, kde v rámci studia strávil také semestr na barcelonské Universitat Autònoma de Barcelona. S nerůstovými myšlenkami se seznámil již v Brně, pobyt v Barceloně pak jeho znalosti prohloubil a nakonec se nerůstem zabýval i ve své diplomové práci. Věnuje se obecně tématu nerůstu, zaměřuje se přitom mimo jiné na problematiku veřejných politik (nepodmíněný základní příjem a služby, záruka pracovního místa, zkracování pracovní doby), otázku práce (perspektivy post-práce a anti-práce) a způsoby legitimizace morálních hodnot v ekonomickém systému (pojetí spravedlnosti, svobody a moci).
- Nikdy jsme nebyli*y svobodní*é. Potřebujeme nerůstovou autonomii. (Druhá směna)
- Práce pro budoucnost: Nová dohoda pro transformaci práce nejen v českých uhelných regionech (Re-set: platforma pro sociálně-ekologickou transformaci)
- Práce ničí svět, ale nemusela by. Její současná podoba je neudržitelná (text pro Alarm z knihy Čas : dorůst)
- Pracujme jinak a lépe (kapitola ze studie Když práce nešlechtí)
- S růstem na věčné časy? Ten ekonomický není řešení, ale problém (Lidové noviny a lidovky.cz)
Eva Fraňková
S nerůstem se potkala už před více než 10 lety, na druhé nerůstové konferenci v Barceloně. Od té doby se snaží o něm učit, psát a diskutovat. Pracuje jako odborná asistentka na Katedře environmentálních studií FSS MU v Brně a zároveň spolupracuje s dalšími organizacemi – NaZemi, Trast pro ekonomiku a společnost či RESET: platforma pro sociálně-ekologickou transformaci, působí také v nerůstové pracovní skupině. V souvislosti s nerůstem se zajímá hlavně o nerůstové podnikání a ekonomické alternativy na místní úrovni.
- Cestu k uhlíkové neutralitě blokuje ideologie ekonomického růstu (Deník Referendum)
- Nerůstový byznys? Proč a jak by se oxymorón měl proměnit v samozřejmost (Alarm)
- Nerůst v české kotlině (Kallis G. Na obranu nerůstu. Neklid, Praha, str. 7-22)
- Vítejte v českém světě nerůstu! (Čas : dorůst, str. 4-7)
Jan Albrecht
Magisterský student sociální antropologie, v rámci níž se soustředí mimo jiné na vztahy lidských společenství a životního prostředí. Jeho velkým tématem je i DIY kultura, underground, subkultury, counterkultury a podobně. V současnosti zkoumá úsilí umělectva a hudebnictva za zachování spontánně vznikajícího prostoru pro tvůrčí práci ve starém vojenském brownfieldu v Brně. Své bádání nevyhnutelně propojuje s nerůstovou analýzou. Je frekventantem Nerůstové akademie a v rámci nerůstového týmu přednáší a jako dobrovolník pečuje o individuální fundraising.
Jakub Caha
V rámci nerůstu se věnuje především jeho popularizaci a péči o dárce. Jako témata ho zajímají převážně nerůstové politiky na úrovni municipalit a komunit a nerůstová spiritualita. Mimo nerůst je psycholog, básník, praktikující buddhista a aktivista. Dlouhé roky působil v klimatickém hnutí, kde mimo jiné organizoval protestní Klimakempy. Ve své poezii prozkoumává člověka, přírodu okolo něj, jejich styčné plochy a rozmlžené hranice. Doposud publikoval v Hostu, Nedělní chvilce poezie, sbornících Názvuky a ve Psím Víně, je finalistou LSFH 2018.
Daniel Costa Jařab
Česko-brazilský environmentalista a aktivista. Nerůst jej pohltil při studiu environmentalistiky v Olomouci. Svou bakalářskou práci psal o vzniku nerůstového myšlení v sedmdesátých letech. Překládá z angličtiny a románských jazyků. Snaží se vracet filosofii a antropologii do ekonomického uvažování.
Co děláme
Informujeme
Pro systémovou změnu potřebujeme kvalitní a srozumitelné informace zasazené do kontextu, které kladou klíčové, třebaže těžké otázky, a představují možná řešení dnešních krizí a motivují ke změně.
Překládáme nejnovější vědecké poznatky pro šírší veřejnost, píšeme články, mluvíme do médií, posíláme pravidelný nerůstový newsletter.
Vzděláváme
Potřebujeme transformativní vzdělávání, které mění zažité předpoklady o světě, rozvíjí systémové myšlení, zcitlivuje vůči útlaku a mocenským nerovnostem, rozšiřuje představivost a zmocňuje k akci.
Organizujeme Nerůstovou akademii, přinášíme nerůstovou analýzu pro klíčové instituce a aktéry, prosazujeme integraci post-růstových perspektiv do vysokoškolského vzdělávání, děláme workshopy na středních i vysokých školách, přednášíme pro veřejnost.
Transformujeme
I přes uvědomění současných krizí je setrvačnost současného statu quo, forem myšlení a jednání často silnější než schopnost změny. Pro úspěšný proces změny je často potřeba vnější podporu zkušených facilitátorů a facilitátorek.
Podporujeme změnu v organizacích a institucích, které chtějí prosazovat nerůst a také fungovat na nerůstových principech a organizovat se podle potřeb, fungovat demokraticky a nehierarchicky.
Propojujeme
K hledání skutečně funkčních řešení potřebujeme holistický přístup a perspektivy lidí z různými životními zkušenostmi i profesním zaměřením. Proto se v naší práci snažíme překračovat „bubliny“ v naší společnosti a propojovat teorii s praxí, vědu s uměním nebo politiku s vnitřní změnou.
Pořádáme veřejné akce jako například Nerůstovou nekonferenci, koordinujeme Českou nerůstovou pracovní skupinu, pořádáme kulaté stoly.
Vznik webu podpořili
Vznik tohoto webu byl podpořen Evropskou unií v rámci projektu Erasmus+ Partnership for Dialogue on Degrowth and Socio-Ecological Transformation. Evropská unie nenese odpovědnost za obsah tohoto webu. Veškeré obsažené informace a názory vyjadřují postoj zúčastněných osob a organizací, nikoli oficiální stanovisko Evropské unie.
Děkujeme všem dárcům a dárkyním, kteří na web přispěli v crowdfundingové kampani.
Web je provozován organizací NaZemi.