„Nerůst: záchrana, nebo utopie?“ Ptá se titulka pátečního Deníku N

deník n titulka aktualita

V tištěném i online Deníku N vyšel v pátek osmistránkový článek věnovaný nerůstu. Ten je slíbenou reakcí na březnovou kauzu smazaného rozhovoru s naším kolegou Tadeášem Žďárským. Autorem je Petr Koubský, redaktor pro vědu a techniku, a z článku je patrné, že textu předcházelo důsledné studium základů nerůstu a setkání se zástanci i kritiky z českého prostředí.

Navzdory tomu, že jsou v článku informace, proti kterým bychom se vymezili či s nimi polemizovali, chceme především vyzdvihnout Koubského pečlivou snahu co nejobjektivněji představit nerůstové hnutí. Po různých zkušenostech s českými médii, která nerůst jako clickbait často jen skandalizují, automaticky ho diskreditují lacinými asociacemi s minulým režimem, či ho dokonce absurdně a prvoplánově spojují se Severní Koreou, je toto konečně důsledná novinářská snaha zpracovat toto komplexní téma s cílem informovat čtenářstvo o nerůstovém hnutí, velkých výzvách, na které se snaží reagovat, ale také o slepých místech a otázkách, na které dostačující odpovědi zatím nemá.

„Nerůst můžeme pokládat hlavně za připomínku nevyřešeného problému a za nastavenou laťku. Kdo nedokáže nabídnout výrazně lepší řešení nynějších společenských problémů než nerůst, ten nabízí příliš málo.“ Petr Koubský v Deníku N

Doufáme, že Deník N bude téma nerůstu pokrývat dlouhodobě, a že jejich novináři a novinářky začnou kriticky nahlížet nejen na nerůstové hnutí, ale i na ty, kteří tvrdí, že ekonomický růst, tedy donekonečna expandující výroba a spotřeba, je nutná a slučitelná se stabilním klimatem či řešením dalších výzev, kterým jako společnost čelíme. Texty Koubského čteme v Deníku N pravidelně, protože přináší skvělý výklad vědeckých a technických zpráv, nadto s širokým rozhledem sobě vlastním. Že se tématu zhostil právě on, nás osobně velmi těší! Za posouvání diskuze a za poctivý text jsme mu upřímně vděční!

Jedním z našich dlouhodobých cílů bylo udělat z nerůstu celospolečenské téma, abychom neviditelnou a všeprostupující růstovou ideologii podrobili skutečně konstruktivní a demokratické debatě. Skutečnost, že je nerůst na titulce mainstreamových médií a vzbuzuje vášnivou debatu u veřejnosti, je důkazem, že naše dosavadní snahy mají smysl. Zároveň nám však ukazují, jak dlouhá cesta je ještě před námi.

Odemčený text si můžete po přihlášení nebo registraci volně přečíst, přidáváme jej také do složky Nerůst v médiích. Doufáme, že pro vás bude výživným podnětem pro vnitřní intelektuální polemiku. Z textu vnikl i rozhovor v podcastu Studio N. Chcete rozumět nerůstu hlouběji? Pořiďte si první českou knihu v probíhající kampani na Darujme.

Odebírej Šnečí poštu

Každý měsíc doručíme 1 700 odebírajícím nejnovější české a zahraniční texty, videa a podcasty o nerůstu, pozvánky na události, pracovní nabídky, memy a další informace. Přihlas se a už ti nic podstatného v nerůstu neunikne.