Nerůst

Demystifying Degrowth

Každý den se dozvídáme, že globální hospodářský růst nás zachrání. Ale je skutečně možné, aby byl růst na omezené planetě nekonečný?

Knihy

50359533

Less is More

Jason Hickel, 2020
Pokud jste o nerůstu nic nečetli, nebo chcete někomu ulehčit hladký vstup do světa nerůstu, doporučujeme začít právě touhle knihou. Autorem je Jason Hickel, jeden z předních akademiků, který se zabývá nerůstem a má ohromný dar překládat komplexní souvislosti do srozumitelného jazyka. Kniha se čte skoro jako vzrušující příběh, který objasňuje násilné počátky kapitalismu, vědeckými argumenty odmítá zeleno-růstová řešení a na závěr ukazuje praktická řešení nerůstu, která můžeme dělat tady a teď.
budoucnost je nerust obalka

Budoucnost je nerůst

Matthias Schmelzer, Andrea Vetter, Aaron Vansintjan, 2022
Jedna z nejkomplexnějších knih o nerůstu vůbec, která je zároveň přístupná širšímu publiku. Dočtete se v ní víc o tom, co přesně ekonomický růst znamená, jaké jsou jeho různorodé kritiky, např. i feministická či dekoloniální a objasní vám základní nerůstové návrhy. Výživná je i kapitola o strategiích, jak můžeme přispívat k systémové změně.
na-obranu-nerustu

Na obranu nerůstu

Giorgos Kallis, 2022
Nerůst se pomalu začíná dostávat do širší celospolečenské debaty a začíná čelit kritikám z různých stran. Giorgos Kallis, akademik, který se nerůstu věnuje víc jak dekádu, na různé kritické eseje odpovídá, a nerůst konstruktivně brání smysluplnými argumenty. Kniha je vhodná pro každého, kdo chce jít v porozumění nerůstu víc do hloubky a třeba taky sbírá argumenty na jeho obranu.

Články

Nerůst? Dobrý život v mezích planety je dosažitelnější, než si myslíme

Josef Patočka, 2021

Podcasty

Kolaps – Rovnost ve společnosti může být lékem na ekonomický růst

Anna Kárniková, Tadeáš Žďárský, 2022

Akademické články a studie

Degrowth: Theory of Radical Abundance

Jason Hickel, 2019
Hickel v tomto článku přerámovává nerůst, který se často považuje za volání k omezování. Argumentuje, že kapitalismus je založený na vytváření umělého nedostatku a tím paradoxně pořád vyžaduje další růst a zvyšující se produkci. Nerůst je naopak projektem radikální hojnosti, ve kterém by základní potřeby měly být uspokojeny a díky dostatku bychom nepotřebovali další růst.

Videa

Josef Patočka o sociálně-ekologické transformaci a peněžním systému

Josef Patočka, 2021